Otvaranje računa u bugarskoj banci

Bugarska

Nakon što odlučite kupiti nekretninu u Bugarskoj, morat ćete otvoriti bankovni račun. Ovaj račun neće se koristiti samo za prijenos novca za samu kupnju, već i za plaćanje računa i poreza izravnim zaduženjem nakon što postanete vlasnik nekretnine. U ovom članku donosimo vam neke preporuke o tome koju banku odabrati u Bugarskoj i kako otvoriti račun. Osim toga, pružit ćemo vam podršku prilikom otvaranja računa, jer vam oni neće otvoriti račun bez ovjere kod javnog bilježnika.

Otvaranje računa u bugarskoj banci

Odabir banke u Bugarskoj
Prvi korak je odabir banke. U Bugarskoj posluje nekoliko financijskih institucija, uglavnom bugarskih, kao što su UniCredit Bulbank, DSK Bank, Postbank, ali i podružnice stranih banaka poput Raiffeisenbank. Prilikom odabira banke razmotrite sljedeće:

Govori li osoblje vašim jezikom?
Ako ne govorite bugarski, nazovite nas i mi ćemo vam pomoći da otvorite račun na licu mjesta.


Imaju li dovoljno poslovnica i bankomata?
Osim ako ne planirate otvoriti račun u internetskoj banci, vjerojatno ćete htjeti imati poslovnicu banke u blizini svoje nekretnine. Isto vrijedi i za bankomate. Iako je kartično plaćanje uobičajeno u Bugarskoj, gotovina je još uvijek korisna za manje kupnje i trgovine u kojima ne možete platiti karticom. Odaberite banku s poslovnicom i bankomatom u blizini mjesta stanovanja.


Nude li online i mobilno bankarstvo?
Sve banke u Bugarskoj pružaju internetsko bankarstvo, što je zgodno kada ste izvan zemlje i trebate pristupiti svom računu. Međutim, ne nude sve banke usluge na nekom drugom jeziku osim bugarskog. Ako više volite bankarstvo putem mobilne aplikacije, provjerite odgovara li odabrana aplikacija banke Vašim potrebama.


Kolike su naknade?
Bugarske banke poznate su po svojim naknadama i provizijama. Ove naknade mogu uključivati godišnju ili mjesečnu naknadu za održavanje računa, naknade za prijenos, godišnje naknade za debitne i kreditne kartice i naknade za podizanje s bankomata izvan mreže. Stoga vrijedi usporediti ponude različitih banaka i odabrati onu s najnižim naknadama.


Praktične informacije o otvaranju računa u Bugarskoj
Ovisno o vašem statusu u Bugarskoj, možete otvoriti nerezidentni ili rezidentni račun. Ne možete otvoriti rezidentni račun ako službeno niste rezident, ali lako je pretvoriti nerezidentni račun u rezidentni ako kasnije postanete rezident.

Račun za nerezidente
Većina banaka nudi ovu vrstu računa. Za otvaranje trebat će vam:

Važeći dokaz o identitetu, poput putovnice ili osobne iskaznice (vozačka dozvola nije važeća).
Dokaz o adresi izvan Bugarske, kao što je račun za režije, ugovor o najmu ili vlasnički list.
Dokaz o zaposlenju ili statusu (zaposlenik, student, umirovljenik).
Ovjeren upis. Ovaj dokument je neophodan za otvaranje bankovnog računa i oni vam neće otvoriti račun bez njega. Preporučamo da osigurate ovu registraciju prije posjeta banci ili koristite naše usluge pratnje i pomoći u obradi ove dokumentacije.
Račun za stanovnike


Ako ste službeni stanovnik Bugarske , za otvaranje računa trebat će vam:

Važeći dokaz o identitetu, kao što je putovnica ili osobna iskaznica.
Dokaz o boravku u Bugarskoj i kopija vašeg NIE (Identifikacijski broj za strance).
Dokaz o bugarskoj adresi, kao što je račun za režije, vlasnički list ili ugovor o najmu.
Otvaranje računa
Mnoge bugarske banke vam omogućuju otvaranje računa putem interneta. Ispunite zahtjev, učitate potrebne dokumente, a zatim morate doći osobno u banku na potpisivanje ugovorne dokumentacije.

Što je dobro znati o bugarskim bankama

Bankovni podaci
Svaki bugarski bankovni račun ima 22 znamenke. Za prijenose trebat će vam IBAN – šifra koja počinje slovima BG, nakon čega slijede dva broja i broj vašeg računa. Za međunarodne prijenose trebat će vam SWIFT kod vaše banke.
Radno vrijeme banaka u Bugarskoj
Banke obično rade od ponedjeljka do petka između 8:30 i 9:00 i zatvaraju se u 16:00 ili 17:00. Banke su zatvorene vikendom i državnim praznicima.